Család- és Szervezetállítás

 

Kinek ajánlott a családállítás?

Amikor valaki úgy érzi, nem a saját életét éli.

Betegségek esetében, főleg ha az régóta fennáll, krónikus.

Amikor úgy érezzük, mindig keresünk valamit, de nem tudjuk mit.

Családi problémák esetében, szülőkkel való konfliktus esetén.

Párkapcsolati problémák esetében.

Anyagi problémák esetében.

Munkahelyi problémáknál, illetve ha nem találunk munkahelyet.

Amikor a családban nehéz sorsok ismétlődnek.

Problémás szülő-gyermek kapcsolatoknál.

Depresszió, pánikbetegség, szorongások, skizofrénia esetében.

Függőségeknél: alkohol, droghasználat, dohányzás, stb.

Kóros evés, anorexia, túlsúly esetén.

Gyermekeknél: ágybavizelés, dadogás, szorongások, autizmus stb.

És minden olyan probléma esetében, amikor nem találjuk a megoldást, vagy olyan betegségeknél, amikor már minden más terápia hatástalan volt.

Aki családfelállítást kér, annak elsőként a témáját, a problémáját kell megfogalmaznia. (Például: egyedül él, sikertelenek a párkapcsolatai, családi konfliktusai vannak, nagy veszteség érte, orvosok nem tudják gyógyítani betegségét, stb.) Nagyon fontos, hogy a kliens minél rövidebben, tömörebben fogalmazza meg problémáját, világosan látható célja legyen az állításnak.

A állításvezető kérdezhet olyan fontos eseményekről, ami az állító családjában történt. Ilyen esemény lehet: korai, vagy hirtelen halál; bűncselekmény; kitagadás; örökbefogadás; korábbi kapcsolatok, házasságok; vagyonvesztés; elmebetegség. Ezután a kliens, a vezető javaslatára, kiválasztja és elhelyezi a térben azokat a csoporttagokat, akik őt és családtagjait fogják képviselni.

Fontos, hogy a képviselők kiválasztása ne szimpátia, vagy a családtaggal való külső hasonlóság alapján történjen, hanem a kliens belső megérzése szerint. Ezután a kliens odamegy valakihez, akit szeretne megkérni, hogy képviselje az édesanyját, és azt mondja: „kérlek, képviseld az édesanyámat”. Ezután a kiválasztott csoporttag vállára teszi a kezét, és elhelyezi őt a térben, szintén belső érzései alapján. Majd kiválasztja családja többi tagjának képviselőit is, a fent leírt módon. Ha ez megtörtént, a kliens visszaül a terapeuta mellé, és csak figyeli az eseményeket. A képviselők bizonyos érzeteket, érzéseket élnek át a helyükön. Ezek megkérdezésével (olykor csupán a testbeszéd leolvasásával) tájékozódik a vezető arról, hogy milyen kapcsolatok, viselkedési módok, minták, és kötődések vannak a családban. A képviselők addig változtatják helyzetüket, míg az adott helyen jól érzik magukat. Oldó mondatok (mozdulatok) segítségével, hiányzó személyek behozatalával dolgozik az állítást vezető terapeuta.

A megfelelő rendben a családtagok képviselői jól fogják érezni magukat. A családfelállítás végén a kliens beállhat saját képviselője helyére, így belülről is átélheti a változások hatását. Tudatos szinten érzékelhet egy új rendet.

Bert Hellinger filozófiát, teológiát és pedagógiát tanult. Tanulmányai után 16 éven át egy katolikus misszionárius rend, a Kongregation der Missionare von Mariannhill tagjaként Dél-Afrikában dolgozott a zuluknál. Itt figyelte meg, hogy a természeti népeknél milyen nagy jelentősége és gyógyító ereje van az ősök tiszteletének.

Egyéni konzultáció

A konzultáció során több módszer elemeit használjuk fel, az adott problémáknak megfelelően.

Tudjuk, nem minden módszer alkalmazható eredményesen mindenkinél, nem kivétel ez alól a családállítás sem. Sokan vannak, akik félnek a csoportos családállítástól, de még az egyéni állítás is válthat ki szorongást sokakból. Itt ugyanis erős energiákat, és néha erős érzelmeket élünk meg, amivel nem mindenki tud szembenézni.

Számukra az egyéni konzultáció remek lehetőség arra, hogy elkezdjünk dolgozni a problémákon, de mégis lazábban, könnyedebben haladjunk. Később pedig ha a kliens már lelkiekben megerősödött és kapott egy újfajta szemléletet, lehet folytatni a munkát akár a családállítással is. De az is lehetséges, hogy már az első beszélgetés alkalmával javasolni fogom a családállítást.

Szervezetállítás

A szervezetállítás hazánkban még nem túlságosan ismert eljárás, külföldön viszont már régóta alkalmazzák céges, vállalati problémák és nehéz döntéshelyzetek kezelésére.

A szervezetállítás olyan tanácsadási és helyzetfeltáró eszköz, amely megmutatja a szervezetben működő rejtett belső dinamikát, az egyensúly esetleges eltolódását, lehetővé teszi a kedvezőbb üzleti lehetőségek felismerését, és megmutatja az optimális megoldásokat. Lehetővé teszi a szervezeten belüli emberi kapcsolatok kiegyensúlyozását.

Bert Hellinger családállítási módszerét nem csak a családi rendszerekben, hanem más szervezetekben, rendszerekben is tudjuk alkalmazni. Ezt nevezzük szervezetállításnak.

Ebben az esetben, a cégekben, vállalatokban működő azon dinamikákat tárjuk fel, amelyek az adott szervezet működését, eredményességét, hatékonyságát akadályozzák.

Az Ügyfél rálátást kap a szervezetben működő rejtett hatásokra, összefüggésekre, és felismeri azokat a tényezőket, amelyek ebben a pillanatban gátló tényezőként jelenhetnek meg.

Olyan összefüggéseket láthatunk meg a szervezetállítás által, amelyre egyébként nem lenne lehetőségünk.

Mikor ajánlott szervezetállítást kérni?

Új projekt indítása esetén.

Pénzügyi nehézségek esetében.

Új termék bevezetése előtt.

Piackutatásnál, piac átláthatóságának segítésére.

Új vezető választásánál.

Belső személyes konfliktusok esetében.

A szervezet rejtett erőforrásainak feltárásához.

Nehéz döntési helyzetekben.

Partnerekkel való konfliktus esetében, illetve partnerek kiválasztásához.

Új munkatársak alkalmazása esetében.

A szervezetállítás gyors és hatékony megoldást kínál cégének, vállalatának problémái megoldásához.

 

 

 

Lukács Tünde

Család és szervezetállító, Kineziológus, Természetgyógyász, Okleveles Biofizikai terapeuta,  Metafizikai tréner, Író

Mobil: 06 (30) 970 1935

Email: lukacs.tunde69@gmail.com