Gyermekrajz-elemzés
Kárászné Tomanó Ágnes vagyok, „polgári” foglalkozásomat tekintve pályaválasztási és munkavállalási tanácsadó, valamint emberi erőforrás tanácsadó. Amikor megkérdezik tőlem, hogy mivel foglalkozom, nem az előbb felsoroltakat említem, hanem rögtön rávágom, hogy: grafológus.
Már gyermekkorom óta hatottak rám mások írásai annyira, hogy soha nem dobtam el leveleket, képeslapokat, irkafirkákat. 18 éves koromban jutottam hozzá először egy íráselemzéssel foglalkozó – akkoriban tiltottnak számító – könyvhöz, amely segített eligazodni a sorok között való olvasás tudományában.
Szakmai előmenetelemet a nevemre kattintva elérhető profil oldalamon foglaltam össze, ide csak röviden annyit, hogy a grafológián belüli szakterületem elsősorban a gyermekrajzok kutatása.
Sokan kérdezik meg tőlem, hogy kitől tanultam meg rajzokat elemezni. Erre én magam is keresem a választ. A grafológusképzőben, - ahová jártam annakidején- nem volt ilyen tantárgyunk. Véghné Vékony Györgyi egykori kedves tanárom gyermekrajz-elemzésekkel foglalkozó cikkeit olvastam ugyan a női magazinokban, de ilyen jellegű tanfolyamot nem végeztem.
Valamikor nagyon régen, még a ’80-as évek elején nagyon beteg voltam. Másfél hónapig voltam kórházban úgy, hogy állapotomról, gyógyulásomról semmi bíztatót nem tudtak mondani az orvosok. Akkor ott nagyon sok megmagyarázhatatlan dolog történt velem. Megálmodtam életem elkövetkező eseményeit. Olyanokat is, melyek csak több tízévnyi várakozás után következtek, - következnek be. Előre sosem tudom, hogy mi fog történni, de amikor történik, akkor a László Kórház kórtermében töltött reménytelennek tűnő éjszakák valamelyike feldereng bennem, és ráismerek az ott megálmodott eseményre. Tudom, hogy a gyermekrajzokról is ott „ kaptam” az információkat olyankor, amikor még a késztetés sem volt meg bennem arra, hogy grafológus legyek.
Aztán sok-sok év múlva grafológus lettem, és a Sors úgy hozta, hogy rajzelemzésekkel kezdtem foglalkozni. Akkori kolléganőmmel Erzsivel mentünk a gyermekeknek tartott rendezvényekre, és próbálgattuk képességeinket. Ő az óvónőképzőben tanult rajzelemző módszereket alkalmazta, én a grafológiában tanultakat próbáltam rávetíteni a rajzok területére. Miközben a kezemben tartottam egy-egy kisgyerek alkotását, villanásnyi időre eszembe jutottak a kórházas éjszakák információi. Így alakult ki a színek általam használt jelentéstana, és a különböző szimbólumok elhelyezésének, nagyságának jelentése is.
2002-től a Minimax-Mahart közös szervezésében működtetett Kölyökhajón dolgoztam hét éven keresztül minden szombaton és vasárnap, ahol rengeteg gyermekrajzzal találkoztam. Itt már barátnőmmel és tanítványommal, Icával elemeztük az ott helyben készült alkotásokat. Ő gyógypedagógusi tudásával sok új információt tett hozzá az addig kialakult elemző módszeremhez.
A hajón töltött éveknek köszönhetően rengeteg gyermekrajzzal találkoztunk, sok megható történet körvonalazódott a kis alkotók rajzai nyomán. Sok család boldogságával és tragédiájával, csúnya és szép történeteivel szembesülhettünk, sokaknak a jó megoldás megtalálásában, vagy gyermeke ki nem mondott üzeneteinek megértésében segíthettünk. Sok szülő kérte tőlem, hogy ajánljak olyan könyvet, amelyből megtanulhatja a rajzelemzést.

Ekkor éreztem, hogy nekem kell megírnom ezt a könyvet. Remélem, 2015 lesz az az év, amikor sikerül befejeznem a Gyermekrajz-elemzés alaptankönyvét.
Addig is szívesen tanítom módszeremet, és nagyon büszke vagyok minden egyes tanítványomra, akik továbbviszik, továbbfejlesztik tapasztalataikkal az én tudásomat is. Pintácsi Viki a legeslegkedvesebb tanítványaim egyike, aki emberi hozzáállásával, kedvességével, segítőkészségével és határtalan közvetlenségével örök nyomot hagyott bennem.
Gyermekrajz-elemzés és grafológiai konzultáció egyeztetett egyedi időpontokban lehetséges. Gyermekrajz elemző csoportos tanfolyamaink időpontjai iránt érdeklődj vagy figyeld a weboldal híreit.
grafológus
információ, jelentkezés: info@novarazsolomuhely.hu